środa, 11 lutego 2015

Onigiri według receptury Scotta Jurka

Żeby zrozumieć dlaczego postanowiłam przyrządzić bardzo popularną w Japonii potrawę - onigiri, należy przybliżyć postać kultowego ultramaratończyka Scotta Jurka (urodzony w 1973 roku), który stopniowo bazując na swoich własnych doświadczeniach sportowych z wegetarianina stał się weganinem (miał też epizody witarianizmu) i zaczął osiągać najlepsze wyniki w bieganiu. Na potwierdzenie można podać fakt, że siedem razy z rzędu wygrał bieg Western State, czyli bieg na 100 mil (około 160 kilometrów). Od 2006 do 2008 roku trzy razy z rzędu wygrał Sparthlaton, czyli 246-cio kilometrowy bieg z Aten do Sparty z najlepszym czasem 22:20 (2008r.). Ścigał się nawet w Meksyku z plemieniem Rarámuri znanymi również jako Tarahumara czyli "biegającymi ludźmi".

Scott opisuje, że po raz pierwszy zetknął się z onigiri, gdy zapytał pewnego japońskiego sportowca, co trzyma w swojej torbie do biegania. Nie tylko ze względu na swoją kieszonkową formę onigiri idealnie nadaje się na przekąskę przed lub podczas wysiłku fizycznego. Biały ryż doskonale chłodzi organizm [...] to bomba węglowodanowa, nie jest za słodki, za to miękki i lekkostrawny. W Japonii kulki ryżowe, będące bogatym źródłem elektrolitów i soli (dzięki wodorostom), zawsze cieszyły się popularnością i służyły jako poręczna, orzeźwiająca przekąska* - pisze Jurek. Pasta miso powstaje natomiast ze sfermentowanej soi przez co jest doskonałym źródłem białka.


SKŁADNIKI NA 8 PORCJI (JA ZROBIŁAM 10)
  • 2 szklanki ryżu do sushi (około 400g)
  • 4 szklanki wody (do zamaczania rąk)
  • 2 łyżeczki miso (z pasty miso robi się zupę miso dlatego w sklepach trzeba szukać zupy miso i jej nie rozrabiać z wodą; można także kupić pastę osobno w sklepie z żywnością orientalną, ekologiczną - uwaga w składzie czasami występuje tuńczyk - np. producent House of Asia)
  • 3-4 arkusze wodorostów nori (u mnie zeszło 5)
KOSZT: około 2,5 zł za sztukę 


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Ryż ugotować według zaleceń na opakowaniu.

2. Z dwóch łyżek ryżu uformować dwa trójkąty uprzednio mocząc ręce w wodzie. W przeciwnym razie ryż będzie się kleił do palców.

3. Jeden z trójkątów wysmarować pastą miso i przykryć drugim.


4. Wodorosty nori przeciąć na pół aby powstał trójkąt. Położyć ryżową kulkę na arkuszu i owinąć szczelnie aby ryż nie wypadał na wierzch.


5. Tak samo przygotuj pozostałe onigiri.


Onigiri doskonale nadają się do zapakowania w pojemnik i wykorzystania jako przekąska podczas dnia następnego. Doskonale smakują także z sosem sojowym.

*Informacje o Jurku oraz przepis na kulki ryżowe zaczerpnęłam z książki Jedz i biegaj, którą napisał Steve Friedman na podstawie relacji Scotta. Jeśli lubicie historie o przekraczaniu własnych granic i niezwykłej automotywacji, koniecznie przeczytajcie. Pokazuje w niej jak nauczył się jeść żeby biegać. Odwiedźcie także bloga Scotta, w którym pokazuje nowe, świeżutkie przepisy http://scottjurek.com


A tutaj sympatyczny, wysportowany i lewitujący Scott Jurek.

 źródło: runnersworld.com, 06/2012






1 komentarz: